Rinalds Uzkalns

Nikt celowo nie stawia się w sytuacji, gdy jego wiarygodność kredytowa gwałtownie spada do momentu, aż kończy się to naprawdę złą historią kredytową, lecz niespodziewana wpadka może się zdarzyć praktycznie każdemu. Gdy masz niekorzystną wiarygodność kredytową, pożyczanie pieniędzy staje się rzecz jasna znacznie trudniejsze, niż w przypadku dobrej zdolności kredytowej, ale mimo tego dostępne dla Ciebie inne opcje. Oto kilka najlepszych wskazówek na ten temat.

Znajomi i rodzina

Najlepsze oprocentowanie najprawdopodobniej możesz uzyskać wtedy, gdy uda Ci pożyczyć pieniądze od znajomych lub rodziny. Jeśli masz kogoś, kto może Ci pomóc, upewnij się, że potraktujesz pożyczkę tak, jakbyś brał ją od firmy zewnętrznej – a więc stwórz plan płatności, trzymaj się go i zawrzyj to wszystko na piśmie, więc obie strony będą wiedzieć na czym stoją.

Karta kredytowa dla osób ze złą historią kredytową

Istnieje bardzo wiele firm, które albo mają ofertę skierowaną również bezpośrednio do osób o złej historii kredytowej lub wręcz specjalizujących się w wydawaniu kart kredytowych takim osobom. Wprawdzie zazwyczaj pozwalają one uzyskać mniejszy limit kredytu oraz żądają odsetek o wyższej wartości niż w przypadku klasycznych pożyczek, ale za to taka pożyczka może stanowić początek drogi mającej na celu uzyskanie lepszej wiarygodności kredytowej. Niektóre z takich firm oferują nawet początkowo oprocentowanie 0% na określony okres czasu, więc warto zwrócić uwagę na takie propozycje.

Kredyt dla osób ze złą historią kredytową

Podobnie jak w przypadku kart kredytowych, są firmy pożyczkowe, którzy specjalizują się w udzielaniu kredytów osobom z kiepską wiarygodnością kredytową. Są one droższe od zwykłej pożyczki bez zabezpieczenia, ale z kolei pożyczki bez zabezpieczenia nie są one dostępne dla klientów ze złą historią kredytową. Spójrz więc na oferty kredytów z najniższym oprocentowaniem i które spełniają Twoje kryteria, naturalnie upewnij się, że będziesz w stanie spłacać raty w terminie. Jest to kolejny sposób na rozpoczęcie budowania swojej historii kredytowej od nowa.

Pożyczka pod zastaw

Jeśli masz dom, samochód, a nawet wartościową biżuterię, to możesz wziąć kredyt pod zastaw tych dóbr. Domy i mieszkania wydają się być najbardziej powszechnym rozwiązaniem dla tego typu pożyczek i są dobrymi opcjami dla osób z kiepską wiarygodnością kredytową, bowiem w taki przypadku pożyczka jest udzielana w oparciu o wartość Twojego zabezpieczenia. Jednak może się ona okazać dosyć kosztowna na dłuższą metę, ponieważ ludzie mają tendencję do brania ich na dłuższy okres kredytu. Ponadto jeśli nie zdołasz spłacić kredyt, należy liczyć się z możliwością utraty zastawionych dóbr.

SKOKi

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa (SKOK) to opcja, która nie jest dostępna dla każdego, ponieważ nie są one w stanie pożyczyć legalnie pieniędzy każdej osobie. SKOK to jest stowarzyszenie typu non-profit lub raczej spółdzielnia finansowa, co oznacza, że są one własnością swych członków. Mogą to być ludzie z pewnej branży, organizacji lub społeczności, więc jeśli nie należysz do żadnej z ich kategorii, nie będziesz mógł pożyczyć od nich pieniędzy. Aby legalnie uzyskać kredyt od Skoku, musisz stać się członkiem kasy – na szczęście cała procedura jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. W Polsce istnieje ponad 50 SKOKów, więc z pewnością jest w czym wybierać.