Rinalds Uzkalns

Jeśli wziąć pożyczkę na określony czas, otrzymasz kilka bardzo ważnych informacji na temat tego, co się stanie, jeśli nie zdołasz spłacić pożyczki w terminie. Przy odrobinie szczęścia informacja ta nie będzie Ci potrzebna, ale większość ludzi może jednak z niej skorzystać, ponieważ z powodu nieprzewidzianych okoliczności mogą nie być w stanie spłacić swojej pożyczki na czas. Poniżej kilka informacji o tym, co należy zrobić i jakie mogą być konsekwencje takiej sytuacji.

Kontakt z pożyczkodawcą

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że spłacenie kredytu w wymaganym czasie nie będzie dla Ciebie możliwe, pierwszym krokiem jaki powinieneś uczynić jest skontaktowanie się z pożyczkodawcą. Nie obawiaj się niczego, bowiem taka sytuacja jest uregulowana przepisami polskiego prawa.

Kredytodawca zobowiązany jest potraktować Cię poważnie i dać wystarczającą ilość czasu do spłaty kredytu. Często spotykaną praktyką jest zamrożenie naliczania odsetek i wstrzymanie opłat manipulacyjnych. Ale pożyczkodawcy mogą w takim momencie naliczyć dodatkowe kary umowne jeśli ponownie nie dotrzymasz uzgodnionego terminu – jeśli więc kredytodawca poszedł Ci na rękę i umożliwił przedłużenie terminu płatności, to musisz koniecznie spłacić wymaganą kwotę do określonego dnia, w przeciwnym razie może zostać na Ciebie nałożona wysoka grzywna.

Możesz wystąpić z wnioskiem o wstrzymanie procesu odzyskiwania długów na określony czas przedstawiając zarazem swój plan spłaty kredytu albo na własną rękę, albo z pomocą doradcy finansowego. Nie oznacza to jednak, że kredytodawca taki plan zaakceptuje – nie ma takiego obowiązku. Mimo wszystko warto próbować negocjować, w końcu w obopólnym interesie leży spłacenie zobowiązania.

Kredytodawca jest także zobowiązany udzielić Ci informacji na temat miejsc uzyskania darmowej i niezależnej porady dotyczącej zadłużenia, jeśli jeszcze nie skorzystałeś z takiej opcji.

Kiedy już wykonasz jeden lub więcej powyższych kroków, powinieneś rozważyć zrealizowanie wpłaty niewielkiej kwoty, celem dowodu Twoich dobrych chęci – wpłać po prostu tyle ile jesteś w stanie nie przekraczając jednak kwoty, która pozwoli Ci opłacić podstawowe rachunki i zapewnić środki do życia. Pożyczkodawca nie powinien także nękać Cię nadmiernymi telefonami, SMSami lub e-mailami. Wskazane jest również aby notować wszystkie telefony i inne próby kontaktu z kredytową zapisując w miarę możliwości daty i godziny, a także nazwiska osób, z którymi się kontaktowałeś.

Istnieje również kilka rzeczy, których kredytodawcy nie wolno robić:

  • nie powinien dzwonić do Ciebie w pracy na telefon służbowy ani nie kontaktować się z Twoim pracodawcą, jeśli nie wyraziłeś na to zgody,

  • nie powinien poruszać tematu Twojego zadłużenia z osobami trzecimi, nawet bliskimi członkami rodziny,

  • nie powinien odmawiać wzięcia udziału w Twoim spotkaniu z doradcą do spraw zadłużenia, o ile oczywiście wyrazisz takie życzenie.

Inne możliwości

Warto sprawdzić swoje konto bankowe, aby dowiedzieć się, czy nie masz przypadkiem aktywnego stałego zlecenia zapłaty (zwanego z angielskiego jako CPA) na rzecz pożyczkodawcy. Jest to mało prawdodobne, bowiem w Polsce jedynie nieliczne firmy stosują takie rozwiązanie, ale zawsze warto sprawdzić – naturalnie takie zleceniem możesz w każdej chwili anulować. W takim wypadku poinformuj kredytodawcę, że to zrobiłeś.

Kredytodawcy mogą domagać się spłaty pożyczki w całości argumentując to niedotrzymaniem przez Ciebie warunków umowy, ale spokojnie możesz się tym nie przejmować – podjęcie próby spłaty całości kredytu przyniesie jedynie efekt zaciągnięcia kolejnego kredytu na spłatę pierwszego z nich i nie rozwiąże problemu, którym jest ​​niemożność spłaty raty obecnie aktywnej pożyczki w pierwszej kolejności. Jeżeli chcesz skorzystać z tej opcji, należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami pożyczkodawca może domagać wyłącznie spłaty kwoty pożyczki i nie ma prawa naliczania dodatkowych opłat ani kar o ile oczywiście nie przekroczyłeś terminu spłaty. 

Jeśli powodem braku płatności nie jest prosty przypadek, który można łatwo rozwiązać, ale głębszy problem to powinieneś zasięgnąć porady u profesjonalisty. Istnieje wiele instytucji oraz organizacji, które obecnie oferują bezpłatną poradę dotyczącą zadłużenia i pomocy w takich przypadkach, a ich działania naprawdę są niezwykle pomocne. Nazwy takie, jak Stowarzyszenie Konsumentów Polskich lub Federacja Konsumentów powinny być Ci dobrze znane. Możesz także skontaktować się z Miejskim lub Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów, którego siedziba znajduje się w każdym mieście w Polsce. Dzięki rozmowie z profesjonalnym doradcą możesz również dowiedzieć się lub po prostu wyliczyć, jaką kwotę jesteś w stanie zapłacić po uregulowaniu ważnych rachunków, takich jak rata kredytu mieszkaniowego, zakup żywności, opłata za gaz i energię elektryczną.