Rinalds Uzkalns

Jeśli masz problemy z zabezpieczeniem kredytu z powodu swojej kiepskiej historii kredytowej, ale za to dysponujesz własnym samochodem, to firmy takie jak Agencja Finansowa Proton może mieć dla Ciebie korzystne rozwiązanie. Pożyczki te działają poprzez zabezpieczenie udzielonej pożyczki poprzez zastaw pojazdu, ale najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że jeśli nie spłacisz kredytu, możesz stracić swój samochód.

Jak działa kredyt pod zastaw samochodu

Agencja Finansowa Proton to raczej nie jest najtańszy sposób na pożyczenie pieniędzy, ale jeśli masz słabą zdolność kredytową lub niskie dochody, to może być to rozwiązanie, które Cię zainteresuje. Zawsze należy oczywiście sprawdzić inne dostępne źródła kredytu, jako jeśli coś pójdzie nie tak, możesz stracić swój samochód. Sprawdź na przykład, jak mogą uzyskać kredyt osoby z niekorzystną historią kredytową.

Jeśli zdecydujesz, że jest to dobra opcja dla Ciebie, to musisz sprawdzić, czy Twój pojazd kwalifikuje się do bycia zastawem dla kredytu. Kwota, jaką możesz pożyczyć oparta jest na wartości Twojego pojazdu, więc trzeba ocenić po prostu ile jest on wart. Wycenę pojazdu wykona albo pracownik kredytodawcy, może być także wymagana opinia rzeczoznawcy lub po prostu wartość samochodu pobrana zostanie z tabel firmy takiej, jak Eurotax. Większość kredytodawców udzielających pożyczek tego typu pozwoli Ci uzyskać kredyt w wysokości około 50% wartości pojazdu, o ile nie masz żadnego niespłaconego kredytu, który na nim ciąży.

Rodzaj i wiek pojazdu będzie miał również spory wpływ na wysokość kwoty, jaką możesz pożyczyć, jako że oba te czynniki mają wpływ na wartość samochodu.

Uzyskiwanie kredytu

Gdy już uda Ci się określić wysokość kwoty, jaką możesz pożyczyć zastawiając swój samochód, najważniejszym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego kredytu dla siebie jest wysokość stopy procentowej, zazwyczaj określanej w postaci łatwego do zrozumienia pojęcia, jakim jest RRSO. Każda pożyczka musi mieć wyliczoną wartość RRSO (rzeczywistej rocznej stopy procentowej), która określa wysokość odsetek do zapłaty od pożyczonej kwoty.

Po drugie powinieneś sprawdzić, który kredytodawca oferuje Ci najtańszy i najszybszy dostęp do pieniędzy, które pożyczasz. Istnieje na rynku kilka firm, które zapewniają uzyskanie kredytu w ciągu jednego dnia, ale są to rzadkie przypadki, ponieważ kredytodawca zazwyczaj potrzebuje czasu, aby ocenić wartość zastawianego pojazdu. Niektórzy kredytodawcy wysyłają swojego przedstawiciela do domu w celu oszacowania wartości samochodu, więc pożyczka w dzienniku nie zawsze jest najszybsza metoda na uzyskanie gotówki.

Potencjalne konsekwencje finansowe zastawiania samochodu

Chociaż zazwyczaj masz nadzieję, że gdy już weźmiesz pożyczkę, to wszystko pójdzie zgodnie z planem i spłacisz ją jak uzgodniono w umowie kredytowej, to niezwykle ważne jest zrozumienie możliwych konsekwencji, gdy jednak coś pójdzie nie tak. Każdy kredytodawca przedstawia specyfikę oferowanego przez siebie kredytu, zanim zdecydujesz się go wziąć, tutaj przedstawimy więc jedynie pewne ogólne wskazówki.

Po pierwsze, zawsze dokonuj płatności na czas i w całości wartości raty. Jeśli tego nie zrobisz, to istnieje możliwość, że pożyczkodawca może zechcieć odzyskać pieniądze sprzedając Twój pojazd przed spłaceniem całej kwoty kredytu. A gdy tak się stanie, w dalszym ciągu jesteś obciążony koniecznością spłaty kredytu, bowiem sprzedaż samochodu nie rozwiązuje zawartej wcześniej umowy. Należy więc obowiązkowo prześledzić wszystkie warunki umowy kredytowej, a w szczególności zapoznać się z zastrzeżeniami dotyczącymi braku spłat lub nieterminowym spłacaniem należności.

Najlepszym rozwiązaniem gdy uważasz, że z jakiegoś powodu nie możesz dokonać płatności w terminie, jest skontaktowanie się z kredytodawcą przed terminem płatności w celu omówienia z nimi Twojej sytuacji. Prawdopodobnie firma będzie w stanie coś zasugerować lub zawrzeć z Tobą krótki układ, aby pomóc Ci w tej sytuacji. Należy również sprawdzić, jakie opłaty zostaną na Ciebie nałożone za niepłacenie należności.

Jeżeli płatność nie zostanie zrealizowana na czas, większość kredytodawców skontaktuje się z Tobą telefonicznie, e-mailem lub pocztą informując o braku wpłaty oraz przypominając o konieczności terminowego regulowania należności. Jeśli wielokrotnie pominiesz płatność, to kredytodawca będzie miał prawo do skorzystania z instrumentów prawnych w celu odzyskania pożyczonych Tobie środków pieniężnych.

Pamiętaj, że jeśli nie zapłacisz w terminie, może to mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. I częściej nie regulujesz płatności na czas, tym gorsza będzie Twoja historia kredytowa, co może mieć długoterminowy wpływ na Twoją zdolność do otrzymywania pożyczek i kredytów wszelkiego rodzaju.

Jeśli czujesz, że problem zadłużenia wymyka Ci się spod kontroli, możesz poszukać pomocy lub porady w Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich lub Federacji Konsumentów. Możesz także skontaktować się z Miejskim lub Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów, który z pewnością znajduje się w Twoim mieście. Lista rzeczników dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.